lekarze.png

OKULISTA CZY REFRAKTOMETRYSTA?

Refraktometrysta dokona doboru okularów do stałego noszenia lub czytania, pracy przy komputerze, prac ręcznych czy majsterkowania. Wyjaśni jakie okulary są potrzebne oraz w jakiej postaci najlepiej je zastosować – dwuogniskowych, biurowych lub progresywnych. Wystawi receptę na okulary sferyczne, cylindryczne, a także pryzmatyczne. Skontroluje widzenie obuoczne, jak i przestrzenne.

Okulista zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu (jaskra, zaćma, AMD oraz innych). Może również wystawić receptę na okulary, jednak przy pełnym badaniu oczu pozostaje mu na to niewiele czasu.

Pacjentom niepełnoletnim oraz dorosłym z zaburzeniami widzenia (plamki, mgła, błyski, męty, bądź osobom u których w krótkim czasie nastąpiło znaczne pogorszenie widzenia) polecamy skorzystać z wizyty u lekarza okulisty. Do okulisty udajemy się również w przypadku podejrzenia wszelkich chorób oczu, oraz w nagłych niepokojących przypadkach (gwałtowny skok ciśnienia, utrata widzenia w pewnych obszarach, uraz mechaniczny oka).

Zanim zgłosimy się na badanie warto wiedzieć, że zdarzają się stany kiedy zauważamy zakłócenia widzenia niekoniecznie możliwe do poprawienia okularami. Zaliczają się do nich: CUKRZYCA, NADCIŚNIENIE, ZAĆMA, choroby siatkówki, czasowe przemęczenie wzroku (organizmu tym bardziej), ale również braki ergonomiczne, niewłaściwa pozycja pracy, niedopasowana odległość od oglądanego obiektu lub nieodpowiednie oświetlenie oraz ciąża. Umawiając się na badanie w powyższych stanach prosimy zgłaszać ten fakt osobie umawiającej. Jak przy wszystkich innych kontaktach, ze względu na bezpieczeństwo innych użytkowników gabinetu zgłaszamy również obecność pasożytów i chorób zakaźnych. Jeśli nie są one bezpośrednio związane z narządem wzroku to lepiej odczekać do zakończenia leczenia, gdyż w czasie leczenia również mogą zachodzić czasowe zmiany wad wzroku i obserwowanych objawów.