Byłeś już u specjalisty, jednak nie udało się poprawić Twojego wzroku nowymi okularami? Sprwadź dlaczego!

Zdarzają się stany kiedy zauważamy zakłócenia widzenia, jednak poprawa okularami jest niemożliwa. Zaliczają się do nich: cukrzyca, nadciśnienie, zaćma, choroby siatkówki, czasowe przemęczenie wzroku (organizmu tym bardziej), ale również braki ergonomiczne oraz ciąża. Dlaczego tak się dzieje?

CUKRZYCA

U chorych na cukrzycę występują wahania glikemii wpływające na destabilizację refrakcji. Pacjenci mogą obserwować czasowe spadki lub poprawy ostrości, najczęściej wprost proporcjonalne do poziomu glukozy. Nie jest to powodem do zmiany okularów, jednak cukrzycy powinni częściej niż inni, zgłaszać się na badania okulistyczne. Warto pamiętać, że stabilniejsze są objawy u chorych, którzy oprócz rzetelnych pomiarów, diety i regularnego przyjmowania leków, oprócz poziomu cukru, dbają także o poziom cholesterolu, trójglicerydów i ciśnienia. (Chyba nie trzeba przypominać, że palenie tytoniu zdecydowanie niekorzystnie wpływa na podniesienie tych wskaźników).

NADCIŚNIENIE

Może być związane z charakterystycznymi zmianami w siatkówce. Wzrost, ciśnienia szczególnie nagły może wywołać obrzęk tarczy nerwu wzrokowego i spowodować atak jaskry. Osoby z nadciśnieniem powinny cyklicznie kontrolować u lekarza okulisty ciśnienie gałki ocznej. Dodatkowo, regularne badanie dna oka może przyczynić się do wczesnego wykrycia zmian wywołanych przez choroby serca lub cukrzycę i sprowokować do podjęcia działań prewencyjnych.

ZAĆMA

Zmętnienie soczewki objawiające się stałym wrażeniem mgły, najczęściej związana z zaawansowanym wiekiem, ale zdarza się u osób w różnym wieku, a nawet u dzieci. Wymaga leczenia operacyjnego. Żadne okulary nie zapewnią tu pełnego komfortu. Jeżeli dawno nie zmienialiśmy okularów zmiana może przynieść nieznaczną poprawę. Zalecamy wizytę u okulisty w celu oceny stadium zaawansowania choroby, poznanie metod postępowania, jak również ustalenie terminu operacji. Okulista określi szacunkowy czas, dlatego warto odpowiednio wcześniej zapisać się do szpitala, żeby uniknąć długiego oczekiwania, kiedy stan będzie już mocno zakłócał widzenie.