Zdarzają się stany kiedy zauważamy zakłócenia widzenia, jednak poprawa okularami jest niemożliwa. Zaliczają się do nich: cukrzyca, nadciśnienie, zaćma, choroby siatkówki, czasowe przemęczenie wzroku (organizmu tym bardziej), ale również braki ergonomiczne oraz ciąża. Dlaczego tak się dzieje?

blurredIMG.png

CUKRZYCA - U chorych na cukrzycę występują wahania glikemii wpływające na destabilizację refrakcji. Pacjenci mogą obserwować czasowe spadki lub poprawy ostrości, najczęściej wprost proporcjonalne do poziomu glukozy. Nie jest to powodem do zmiany okularów, jednak cukrzycy powinni częściej niż inni, zgłaszać się na badania okulistyczne. Warto pamiętać, że stabilniejsze są objawy u chorych, którzy oprócz rzetelnych pomiarów, diety i regularnego przyjmowania leków, oprócz poziomu cukru, dbają także o poziom cholesterolu, trójglicerydów i ciśnienia. (Chyba nie trzeba przypominać, że palenie tytoniu zdecydowanie niekorzystnie wpływa na podniesienie tych wskaźników).

NADCIŚNIENIE - Może być związane z charakterystycznymi zmianami w siatkówce. Wzrost, ciśnienia szczególnie nagły może wywołać obrzęk tarczy nerwu wzrokowego i spowodować atak jaskry. Osoby z nadciśnieniem powinny cyklicznie kontrolować u lekarza okulisty ciśnienie gałki ocznej. Dodatkowo, regularne badanie dna oka może przyczynić się do wczesnego wykrycia zmian wywołanych przez choroby serca lub cukrzycę i sprowokować do podjęcia działań prewencyjnych.

ZAĆMA - Zmętnienie soczewki objawiające się stałym wrażeniem mgły, najczęściej związana z zaawansowanym wiekiem, ale zdarza się u osób w różnym wieku, a nawet u dzieci. Wymaga leczenia operacyjnego. Żadne okulary nie zapewnią tu pełnego komfortu. Jeżeli dawno nie zmienialiśmy okularów zmiana może przynieść nieznaczną poprawę. Zalecamy wizytę u okulisty w celu oceny stadium zaawansowania choroby, poznanie metod postępowania, jak również ustalenie terminu operacji. Okulista określi szacunkowy czas, dlatego warto odpowiednio wcześniej zapisać się do szpitala, żeby uniknąć długiego oczekiwania, kiedy stan będzie już mocno zakłócał widzenie.

CIĄŻA - Stan błogosławiony wiąże się z zachodzeniem wielu zmian w organizmie również hormonalnych, które nie są obojętne dla wzroku. Retencja wody pod wpływem estrogenów wpływa na stan soczewek, rogówki i twardówki. Oddziałuje na nie również poziom progesteronu dodatkowo wpływając na włókna mięśniowe. Może to wywołać zakłócenia refrakcji i destabilizować działanie korekcji. Można również zaobserwować spadek komfortu widzenia po zmierzchu i w obszarach obwodowych. Przy drobnych zmianach nie jest to powód do niepokoju, ale nawet nie obserwując niepokojących objawów, warto skonsultować w tym okresie narząd wzroku u okulisty. Bezwzględnie należy to zrobić jeżeli ciężarna zauważy błyski lub męty lub choruje na cukrzycę, nerki, czy ma wysoką krótkowzroczność (może być to wskazaniem do cesarskiego cięcia). Jednak niezależnie od wyników badań, nie jest to dobry czas na zmiany korekcji okularów, gdyż poniesione koszty, mogą okazać się zbędne kilkanaście tygodni po rozwiązaniu. Po nowe okulary sięgamy tylko jeśli z powodu zmian oko przestaje tolerować dotąd noszone soczewki kontaktowe, a nie posiadamy okularów. Nie zapominajmy, że użytkownicy soczewek kontaktowych zawsze powinni posiadać awaryjną parę okularów. Zmiany korekcji (jeśli okażą się potrzebne) lepiej przeprowadzić trzy miesiące po rozwiązaniu.