Optimed® Piotr Michałowski

Tablica literek

 

 Wydaje się, że jest to jeden z najlepszych płynów na świecie, gdyż wprowadzone udoskonalenie uwalnia użytkownika od konieczności czyszczenia soczewek przez pocieranie palcem. Dziś już wystarczy tylko po zdjęciu soczewki z oka polać ją płynem i umieścić na noc w pojemniku (w pojemniku napełnionym oczywiście nową porcją płynu). Zabiegi pielęgnacyjne, zakła danie i zdejmowanie wykonujemy zawsze dokładnie umytymi rękami. 

Drugim typem polecanej przeze mnie soczewki jest soczewka jednodniowa (1-Day), Johnson & Johnson. Soczewki tego typu zakładamy rano a po południu lub wieczorem wyrzucamy do kosza. Nie musimy więc kupować płynu pielęgnacyjnego. Soczewki te sprzedawane są w pudełkach zawierających trzydzieści sztuk. Pomimo dość wysokiej ceny soczewki te są dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób używających soczewek sporadycznie (trening, basen, sporty ekstremalne). Koszt jednej pary nie przekracza ceny gazety i jest niższy od paczki papierosów, a nie trzeba zajmować się pielęgnacją i używać płynów, pojemników. Wydaje się, że przyszłość soczewek kontaktowych - to właśnie soczewki jednorazowe, jednodniowe.

Trzecim typem jest soczewka trzydziestodniowa Night&Day firmy Ciba-Vision. Jej niekwestionowanym atutem wynikającym z zastosowania unikalnego, zaawansowanego technologicznie materiału, jest niewiarygodnie duża przepuszczalność dla tlenu. Można ją nosić przez trzydzieści dni i dwadzieścia dziewięć nocy bez przerwy, bez zdejmowania !!!Tak przynajmniej uważa producent. Ja byłbym ostrożniejszy i Państwu zalecałbym też ostrożność.

Na zakończenie pragnę wyliczyć, bez specjalnej systematyki i bez komentarza powikłania, które mogą wystąpić przy stosowaniu soczewek kontaktowych. Nie jest moim zadaniem wystraszyć i zniechęcić Państwa, lecz raczej uwrażliwić na konieczność przestrzegania indywidualnych zaleceń i potrzebę odbywania wizyt kontrolnych. Najczęstsze powikłania to: przekrwienie spojówki gałkowej, olbrzymio-brodawkowe zapalenie spojówki tarczki górnej, nowotwórstwo naczyniowe w rąbku rogówki, obrzęk rogówki, mikrotorbiele rogówki, prążki rogówki, erozja nabłonka rogówki, jej owrzodzenie, zakażenie drobnoustrojami (bakteriami, wirusami, grzybami), reakcje alergiczne zarówno na materiał soczewki, jak i płyny pielęgnacyjne, reakcja na uszkodzenie mechaniczne soczewki, na ich osady białkowe lub drobne ciała obce dostajęce się pod soczewkę kontaktową. Jeśli zatem wystąpi u Państwa zaczerwienienie gałki ocznej, jej ból, uczucie ciała obcego, pieczenie, łzawienie, gdy pojawi się wydzielina, obniżenie ostrości wzroku, widzenie kół tęczowych dookoła źródeł światła - należy zaprzestać noszenia soczewek i pilnie udać się do okulisty.

 

dr n.med. Adam Rojek

strona: 1, 2, 3, 4, 5.


Strona głównaStrona główna