Optimed® Piotr Michałowski

Tablica literek

 

Odpowiedź nie jest łatwa. Czas ten zależy od indywidualnej tolerancji, od temperatury, wilgotności i czystości powietrza, od jakości i ilości łez, od stosowanej diety oraz od przyjmowania niektórych leków (np. przeciwko nadciśnieniu) i hormonalnych  środków antykoncepcyjnych. 

Jeśli oczy Państwa buntują się przeciwko  nadmiernemu stosowaniu soczewek (zaczerwienienie, ból, uczucie piasku pod powiekami, pogorszone widzenie), należy tym oczom ulżyć i soczewki zdjąć. Zazwyczaj jednak soczewki są doskonale tolerowane i nawet można się w nich przespać. Tak uważa producent, ale ja sądzę iż do spania lepsza jest piżama niż najnowocześniejsze soczewki kontaktowe. Gdy zniszczycie, zużyjecie Państwo pierwszą parę soczewek (a dzieje się to zazwyczaj po kilkunastu dniach) i jeśli zadowoleni jesteście z tolerancji - należy zakupić pudełko zawierające sześć soczewek handlowych. W przypadku różnej wady w prawym i w lewym oku wydatek będzie podwójny - należy zakupić dwa pudełka.

Każda para soczewek handlowych może być noszona do dwóch tygodni (czasem za zgodą lekarza do trzydziestu dni), po tym czasie musi być wyrzucona (razem z ewentualnymi osadami białkowymi, zanieczyszczeniami, drobnoustrojami i mikrouszkodzeniami mechanicznymi). Moich pacjentów namawiam z reguły do zdejmowania soczewek po południu lub wieczorem i do rezygnacji z ich stosowania w soboty lub w niedziele. To zdrowsze dla oczu i tańsze. Przy codziennym, intensywnym noszeniu soczewek proszę zgłaszać się do kontroli co pół roku. Przy rzadszym stosowaniu soczewek - rzadziej. Osoby, które stosowały już soczewki zachęcamy do sprawdzania czy nie pojawiły sie soczewki nowsze o lepszych parametrach od wersji dotychczasowej. Większość dobrych soczewek ma na brzegu  wskaźnik strony np. "123". Spośród wielu dobrych płynów pielęgnacyjnych polecamy płyn uniwersalny Opti-free produkcji firmy Alcon. 


strona: 1, 2, 3,4,5.


Strona głównaStrona główna