Optimed® Piotr Michałowski

Tablica literek

 

OKULARY DO MONITORA

 

W czasie pracy przy monitorze - często codziennej i wielogodzinnej - oko człowieka "wpatrzone" jest bez przerwy w ekran monitora, który znajduje się w tej samej odległości od użytkownika. To sprawia, że oko przez wiele godzin akomodacja soczewki okaakomoduje na taką samą odległość i mięśnie gałki ocznej (tak samo jak inne mięśnie ciała człowieka) w warunkach tak statycznej pracy, tracą swoją elastyczność, a co za tym idzie i sprawność. Jest to głównym powodem dolegliwości związanych z pracą przy monitorach. Co druga osoba długotrwale pracująca przy komputerze skarży się na dolegliwości oczu. Oczywiście część z nich ma niewielką wadę wzroku która utrudnia widzenie, choć małą nadwzroczność można pokonać wysiłkiem własnych mięśni oczu. Z biegiem czasu następuje zmęczenie mięsni akomodacyjnych i człowiek stwierdza pogorszenie wzroku. Nie jest ono jednak skutkiem zmian anatomicznych oka, (niemiarowości oka), ale wynika z upośledzenia akomodacji tzn. ze zmniejszenia sprawności mięśni oczu.

Dobór szkieł z dużą dokładnością uwzględniający odległość oczu od ekranu jest najważniejszym elementem pomocy dla tych osób.

Niepokój użytkowników wywołują pojawiające się głosy o szkodliwości promieniowania emitowanego przez urządzenia komputerowe. Poza niewielkim promieniowaniem elektromagnetycznym samego komputera, głównym źródłem zakłóceń w środowisku jest monitor. Wokół monitora wytępują pole elektrostatyczne i różne pasma promieniowania elektromagnetycznego: ultrafioletowego, podczerwonego i niskoczęstotliwościowego. Trzeba pamiętać jeszcze o jakości samego obrazu - obraz migocący i mało ostry wymaga "wpatrywania się" w szczegóły.

 

strona: 1,2, 3, 4, 5.

 


Strona głównaStrona główna